Unia
Europejska

Przecieki dachów membranowych

23 maja 2019 Kategoria: Woda na dachu
przeciek dachu

Dość powszechną usterką dachów membranowych (ale także tych pokrytych papą) są przecieki. Powstają na ogół z powodu nieszczelności pokrycia dachu. Wyjaśniamy, jakie są ich przyczyny, czym grożą oraz jak im zapobiegać.

Czytaj więcej

Pierwszą przyczyną występowania takiej usterki jak przecieki dachów membranowych są zdarzenia natury wykonawczej bądź technologicznej. To przede wszystkim brak odpowiedniego zgrzewania na zakładach czy też nieprawidłowe wykonanie obróbek przy świetlikach. Tego typu usterki pojawiają się najczęściej w ciągu pierwszego roku użytkowania i zasadniczo naprawiane są w ramach rękojmi na roboty budowlane.

UWAGA NA PTAKI

Druga grupa nieszczelności związana jest z użytkowaniem dachu oraz jego naturalnym zużyciem. Nie da się ich uniknąć i każdy zarządca dużej nieruchomości musi kilkakrotnie w ciągu roku (a czasem i częściej) reagować na powstające przecieki. Przyczyny nieszczelności w trakcie eksploatacji są bardzo różne: uszkodzenie mechaniczne w trakcie odśnieżania, bądź prace serwisowe przy urządzeniach na dachu. Nierzadkie są przypadki zniszczenia membrany przez żerujące ptaki. To zdarza się zwłaszcza na dachach obiektów położonych w okolicach morza i akwenów, wysypisk śmieci lub w trakcie ptasich przelotów jesienno-wiosennych.

GDZIE TE PRZECIEKI DACHÓW MEMBRANOWYCH?

Sama woda dostająca się do środka hali jest bardzo uciążliwa, gdyż potrafi zniszczyć towar lub zatrzymać linię produkcyjną. W obiektach handlowych naraża odwiedzających na upadek na śliskiej posadzce. Ważna jest zatem szybka identyfikacja i usunięcie przyczyny – czyli „załatanie” dachu. Najtrudniej jest zlokalizować miejsce przebicia pokrycia, powodującego przecieki dachów membranowych. A to dlatego, że nim woda zacznie przeciekać do wnętrza budynku, penetruje najpierw warstwy izolacji, by później rozlać się po fałdach blachy trapezowej. Nic więc dziwnego, że ujście takiego przecieku może znajdować się czasami kilkanaście metrów dalej niż rzeczywiste uszkodzenie pokrycia.

ZDRADZIECKA WEŁNA

Zastanawialiście się kiedyś, ile wody może wchłonąć wełna? Ile czasu po usunięciu przyczyny przecieku trzeba, by tak zgromadzona woda w pełni wyparowała? Znane są przypadki katastrof budowlanych wskutek przeciążenia dachu po nasiąknięciu warstw izolacji. Trzeba też uczciwie zaznaczyć, że żaden projektant nie rozważa w obliczeniach takiej kombinacji obciążeń, która uwzględniałaby ciężar nasiąkniętej wodą izolacji.

Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych skutków przecieków jest szybkie pozbycie się wilgoci z warstw izolacji. Wpływa to zarówno na właściwości izolacyjne jak i na wydatki na ogrzewanie lub chłodzenie budynku. Doświadczeni wykonawcy pokryć dachowych w takich przypadkach instalują specjalne wywietrzniki. To tzw. grzybki, szybciej odprowadzające wilgoć i likwidowane przed zimą.

NOWA JAKOŚĆ Z SYSTEMEM MONITORINGU KONSTRUKCJI KONTRA PRZECIEKI DACHÓW MEMBRANOWYCH

Istnieją również systemy aktywne, które powiadamiają Property Managera o zwiększonym obciążeniu na dachu jeszcze zanim wystąpi rzeczywisty przeciek dachu. Systemy monitoringu konstrukcji dachu dbają o bezpieczeństwo konstrukcji i pomagają zidentyfikować miejsce nieszczelności. Jednym z takich rozwiązań są sensory Sense S-One firmy Sense Monitoring. Taki system co 3 minuty sprawdza aktualne ugięcie dachu z dokładnością do 1 mm. W ten sposób skutecznie przyczynia się do wczesnego wykrycia zwiększonego ciężaru dachu od wody.

Link do źródła: https://www.linkedin.com/pulse/przecieki-dach%C3%B3w-membranowych-artiom-komardin/