Unia
Europejska

Hala w Nowej Soli z systemem monitorowania dachu

Magdalena Zawadzka 27 marca 2023 Kategoria: Aktualności

Otwarta w marcu hala widowiskowo-sportowa w Nowej Soli posiada system monitorowania dachu. Pozwala on w pełni kontrolować jego bezpieczeństwo i z powodzeniem eliminować zagrożenia związane z opadami śniegu. System zaprojektowała oraz zrealizowała firma Sense Monitoring. Stało się to dzięki współpracy z WPIP, generalnym wykonawcą obiektu. – Nasz system monitorowania dachu, który został wdrożony w Nowej […]

Czytaj więcej

Otwarta w marcu hala widowiskowo-sportowa w Nowej Soli posiada system monitorowania dachu. Pozwala on w pełni kontrolować jego bezpieczeństwo i z powodzeniem eliminować zagrożenia związane z opadami śniegu. System zaprojektowała oraz zrealizowała firma Sense Monitoring. Stało się to dzięki współpracy z WPIP, generalnym wykonawcą obiektu.

– Nasz system monitorowania dachu, który został wdrożony w Nowej Soli, składa się z kilku ważnych elementów. W całości tworzą one intuicyjne i w pełni zautomatyzowane narzędzie. Jego nazwa to Platforma Inteligentny Dach. Służy ona do zarządzania ryzykami dachów. Najważniejszym z elementów systemu jest sieć sensorów laserowo-inklinometrycznych Sense S-One. Wykonują one pomiary ugięcia dachu – mówi Artiom Komardin, wiceprezes Sense Monitoring. 

Informacje o bezpieczeństwie konstrukcji są zbierane co trzy minuty w aplikacji mobilnej Sense Smart Roofs.

– To drugi ważny element naszego systemu. W przypadku osiągnięcia wartości alarmowych, przesyłane są powiadomienia drogą mailową, SMS-em lub PUSH-em – tłumaczy Artiom Komardin. – Dzięki temu zarządca budynku w czasie rzeczywistym otrzymuje informacje dotyczące stanu dachu budynku i w odpowiednio szybkim czasie jest w stanie zareagować na sytuacje wymagające interwencji. To dzięki Platformie Inteligentny Dach Zarządca wie, czy dach budynku jest bezpieczny i jak należy go prawidłowo eksploatować.

Montaż systemu monitorowania dachu Sense S-ONE był możliwy dzięki współpracy firmy Sense Monitoring z WPIP, generalnym wykonawcą hali widowiskowo-sportowej, której inwestorem jest Miasto Nowa Sól.

– Przy realizowanych przez nas inwestycjach współpracujemy z wiarygodnymi, rzetelnymi i mającymi na rynku ustaloną renomę partnerami – mówi Izabela Edelman, kierownik ds. zakupów i logistyki WPIP. – Tak też było w przypadku Sense Monitoring. Firma posiada bogate doświadczenie, potwierdzone realizacjami zarówno w halach magazynowych, budynkach produkcyjnych, obiektach handlowych oraz – co niezwykle istotne w kontekście hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli – użyteczności publicznej. Współpraca z Sense układała się bardzo dobrze. Prace związane z instalacją systemu monitoringu przebiegały sprawnie, profesjonalnie, dodatkowo prowadzone były z dużą dbałością o kwestie związane z bezpieczeństwem. To dla nas, jako generalnego wykonawcy, ma bardzo duże znaczenie.

Budynek hali widowiskowo-sportowej w Nowej Soli jest zlokalizowany przy ul. Gimnazjalnej, na terenie byłego dworca autobusowego. Został zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 58,5 m x 48 m. Powierzchnia użytkowa obiektu to prawie 3,9 tys. m kw. Wysokość zewnętrzna hali wynosi 17 m, wewnętrzna (w najwyższym miejscu) – ponad 14 m. Przestrzeń została zaprojektowana tak, żeby można było tam rozgrywać mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej oraz futsalu. Na trybunach przewidziano ok. 800 stałych miejsc, w tym te przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Jednak na terenie hali może przebywać łącznie 1,5 tys. osób – pod warunkiem dostawienia dodatkowej widowni. Obiektem, w którym będą organizowane również imprezy kulturalne, zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

– Rozwiązanie monitorowania dachu, jakie zostało zaproponowane w hali w Nowej Soli, zostało dobrane, uwzględniając przyszłe rozgrywki sportowe oraz możliwe wydarzenia kulturalne. W takim przypadku system monitoringu ugięć dachu musiał być niezależny od funkcjonalności posadzki. Warto dodać, iż dla budynków użyteczności publicznej monitorowanie konstrukcji jest wymagane przepisami budowlanymi  – uzupełnia Artiom Komardin.

Sense Monitoring – doświadczony polski dostawca innowacyjnych rozwiązań dla bezpiecznego utrzymania budynków wielkopowierzchniowych. Stworzone przez firmę produkty automatyzują procesy dozoru, przyczyniają się do utrzymania dachów płaskich w należytym stanie oraz wspierają w podejmowaniu strategicznych decyzji z obszaru bezpieczeństwa pracowników, towarów oraz procesów. W 2022 firma Sense Monitoring została laureatem konkursu Kreator Budownictwa Roku. 

WPIP – renomowany generalny wykonawca oraz projektant z 30-letnim doświadczeniem, z dorobkiem kilkuset zrealizowanych inwestycji. Firma specjalizuje się w budowaniu i wyposażaniu obiektów zaawansowanych technologicznie, a także zrównoważonych, w których stosowane są rozwiązania spełniające wysokie standardy środowiskowe.

Autor zdjęć: Jarosław Werwicki, Fota z Drona.

Autor

Magdalena Zawadzka