Unia
Europejska

Alerty Pogodowe dla Rohlig SUUS Logistics w Kowalach – case study

Artiom Komardin, CSO 21 stycznia 2021 Kategoria: Alerty Pogodowe

Alerty Pogodowe pomogły zarządzającym magazynem Rohlig SUUS Logistics zlokalizowanym w Parku Gdańsk w Kowalach kontrolować poziom ryzyka, spowodowany najobfitszymi podczas tej zimy opadami śniegu. Poznajcie korzyści dla branży proptech, wynikające z zastosowania naszego rozwiązania dla dachów płaskich. Alerty Pogodowe, czyli najnowsza funkcjonalność Platformy Inteligentny Dach, zostały stworzone z myślą o osobach odpowiadających za utrzymanie dachów […]

Czytaj więcej

Alerty Pogodowe pomogły zarządzającym magazynem Rohlig SUUS Logistics zlokalizowanym w Parku Gdańsk w Kowalach kontrolować poziom ryzyka, spowodowany najobfitszymi podczas tej zimy opadami śniegu. Poznajcie korzyści dla branży proptech, wynikające z zastosowania naszego rozwiązania dla dachów płaskich.

Alerty Pogodowe, czyli najnowsza funkcjonalność Platformy Inteligentny Dach, zostały stworzone z myślą o osobach odpowiadających za utrzymanie dachów płaskich i budynków wielkopowierzchniowych. Alerty zapewniają dostęp do szczegółowej prognozy pogody, stworzonej specjalnie z myślą o proptech. Dzięki prognozom na najbliższe 48 godzin lub 7 dni, można dowiedzieć się m.in. całkowite dobowe opady śniegu (w kilogramach na metr kwadratowy) czy deszczu (w milimetrach), przewidywalna minimalna i maksymalna temperatura, a także prędkość wiatru (mierzona w kilometrach na godzinę). Bardzo ważną funkcją Alertów jest automatyczne i natychmiastowe wysyłanie powiadomień do zarządców obiektów, gdy z powodu warunków atmosferycznych dojdzie do zagrożenia konstrukcji obiektu.

Alerty Pogodowe dla ROHLIG SUUS LOGISTICS

Alerty Pogodowe są zainstalowane m.in. w wielkopowierzchniowych magazynach Rohlig SUUS Logistics, zlokalizowanych w Parku Gdańskim w Kowalach. ROHLIG SUUS Logistics to polski operator logistyczny zapewniający obsługę logistyczną oraz rozwiązania w zakresie globalnych łańcuchów dostaw na całym świecie. W magazynach, halach i centrach logistycznych ROHLIG SUUS Logistics pracuje obecnie ponad 1500 osób. Firma zarządza ponad 200 tys. m kw. powierzchni magazynowej, w najlepszych lokalizacjach dla sprawnej logistyki. 

Rohlig SUUS Logistics
Rohlig SUUS Logistics

Intensywne, trwające przez kilka styczniowych dni opady śniegu były prawdziwym testem bojowym dla Alertów Pogodowych. Jak sprawdziły się w tych trudnych, zimowych warunkach?

Próba pierwsza: prognozy dla dachów płaskich

Po raz pierwszy swoją przydatność Alerty Pogodowe udowodniły przy generowaniu prognoz pogody. Już na 7 dni przed wyraźnym spadkiem temperatury i wystąpieniem obfitych opadów śniegu, zarządcy obiektów należących do 7R mogli przygotować się na zmianę aury. Tak duży bufor czasu daje szansę na sprawdzenie infrastruktury czy przeprowadzenie szybkiego przeglądu dachu. 

Oprócz prognozy 7-dniowej, Alerty Pogodowe zapewniają swoim użytkownikom także prognozę na najbliższe 48 godzin. Jest ona bardziej szczegółowa, bo wzbogacona o takie parametry jak:

  • prognozowane zachmurzenie w %
  • przewidywaną wilgotność w %,
  • prognozowane ciśnienie w hPa.

Widać więc, że korzystając z Alertów Pogodowych zyskuje się dostęp do prognozy znacznie bardziej rozbudowanej od tej pokazywanej w telewizji czy emitowanej w stacjach radiowych. To dlatego, że Alerty Pogodowe zostały zaprojektowane przez inżynierów Sense Monitoring z myślą o potrzebach branży proptech.

Weryfikacją przydatności prognoz dostarczanych przez Alerty Pogodowe jest ich trafność. Zamieszczamy zrzuty ekranu z Alertów Pogodowych, aby pokazać, że już z kilkudniowym wyprzedzeniem Alerty Pogodowe dostarczyły wiarygodnych informacji o nadchodzących opadach śniegu. 

Próba druga: monitoring zagrożenia w czasie rzeczywistym

Rola Alertów Pogodowych dla 7R Park Gdański nie skończyła się wraz z chwilą, gdy powiało i sypnęło śniegiem. Od momentu, gdy na dach płaski obiektów magazynowych z Parku Gdańskiego spadły pierwsze płatki śniegu, zarządcy budynków mogli śledzić strzałkę ugięcia w czasie rzeczywistym. To za sprawą czujników Sense S-One, monitorujących stan konstrukcji obiektu. Logując się na Platformę Inteligentny Dach, zarządcy widzieli aktualne pomiary rejestrowane przez czujniki ugięcia dachu.

Ale nawet gdyby nie logowali się do Platformy, i tak mieliby pewność, że nic nie umknie ich uwadze. Jeśli wskutek intensywnych i długotrwałych opadów śniegu doszłoby do przekroczenia stanów zdefiniowanych jako bezpieczne dla konstrukcji obiektu, ekipa proptech otrzymałaby powiadomienie przez SMS. Powiadomienie zawierałoby precyzyjną informację, który z czujników zarejestrował przekroczenie bezpiecznego stanu, o której godzinie do niego doszło oraz jaki jest poziom przekroczenia. Tym samym, podjęcie skutecznych działań zapobiegawczych mogłoby nastąpić szybko i byłoby precyzyjne. Proszę spojrzeć na zrzut ekranu ilustrujący monitoring pomiarów rejestrowanych przez czujniki Sense S-One.

Zespół zarządzający bezpieczeństwem dachów płaskich w Parku Gdańskim przez cały okres obfitych opadów śniegu mógł na bieżąco śledzić przebieg wypadków. Co ważne, Alerty Pogodowe pozwalają na zdalne doglądanie obiektu – bez konieczności pozostawania na miejscu, co jest szczególnie istotne w kontekście świąt czy weekendów. 

Aby lepiej poznać funkcjonalności Alertów Pogodowych, zachęcamy do lektury naszych wcześniejszych tekstów o tym rozwiązaniu. Polecamy też zapoznanie się z filmem wyjaśniającym działanie Alertów Pogodowych. Alerty Pogodowe dla Rohlig SUUS Logistics to kolejny etap naszej współpracy – przeczytajcie o naszej wcześniejszej realizacji dla tego logistycznego giganta.

Autor

Artiom Komardin, CSO
inżynier budownictwa z pełnym zakresem uprawnień. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz UJF Grenoble. Ekspert w zakresie budynków wielkopowierzchniowych, autor kilkudziesięciu ekspertyz i opinii konstruktorskich. Współzałożyciel oraz wiceprezes firmy Sense Monitoring sp. z o.o. dostarczającej platformę Inteligentny Dach do zarządzania ryzykami dachów płaskich.