Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na użytkowanie dachów płaskich. Nie dotyczy to wyłącznie okresów zimowych, coraz większym problemem w Polsce stają się deszcze nawalne, które potrafią być bardzo niebezpieczne dla budynków z dachami płaskimi a skutki ich działania katastrofalne. Z pomocą przychodzi profesjonalny monitoring ugięć dachów i monitoring drożności wpustów, które w polskich realiach powoli stają się koniecznością.
Jak to działa?
Podstawowy problem, wynikający ze zmian klimatycznych, to nieprzewidywalność warunków atmosferycznych. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych z dachem płaskim. Bo co może z dachem zrobić deszcz nawalny lub zalegający śnieg? Zniszczyć!
Rozwiązanie problemu stanowią Sensory Sense S-One i DSW od Sense Monitoring. Pierwsze to nowoczesny system monitoringu ugięć dachów płaskich, wyposażony w sensory laserowe, które mierzą strzałkę ugięcia w połowie rozpiętości konstrukcji – tam, gdzie oddziaływanie na konstrukcję jest największe. Odpowiednio zainstalowane czujniki co 3 minuty dokonują pomiaru o dokładności 1 mm. Uzyskane informacje przekazywane są do spersonalizowanej aplikacji mobilnej. Pozwala to na bieżące reagowanie i dostosowywanie strategii działania do aktualnej sytuacji.
– Z roku na rok widzimy coraz większy wzrost świadomości Zarządców budynków wielkopowierzchniowych, dotyczący potrzeby monitorowania dachów budynków w sposób zautomatyzowany, prosty i skuteczny. – mówi Artiom Komardin CSO Sense Monitoring Sp. z o.o.
I dodaje: – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – czyli Platformie Inteligentny dach i systemom czujników Sense S-One oraz DSW, które oferujemy, gwarantujemy Zarządcom optymalizację kosztów utrzymania budynków i bezpieczeństwo każdego dnia. Nasze rozwiązania trafiają w potrzeby firm, które zarządzają budynkami w sposób bazujący na rzeczywistych danych pomiarowych.
DSW – to detektory spiętrzania wody, które w precyzyjny sposób mierzą ponadnormatywne poziomy wody na dachach płaskich, co Zarządcy daje wiedzę na temat drożności wpustów oraz czasie utrzymywania się zastoisk wody w ich okolicach.
Informacje przekazywane przez DSW umożliwiają podejmowanie natychmiastowych reakcji w sytuacjach kryzysowych. Jakiekolwiek przekroczenie bezpiecznych poziomów jest od razu odnotowywane. Informację otrzymują użytkownicy Platformy Inteligentny Dach, która trafia do nich za pomocą SMS i maila. Detektory Spiętrzenia Wody są częścią Platformy Inteligentny Dach, na którą składa się także monitoring ugięć Sense S-One. Platforma zyskała uznanie wielu klientów – obecnie monitoruje ona ponad 2 miliony m2 dachów płaskich.