Unia
Europejska

Odwodnienie dachu płaskiego

15 lutego 2019 Warning: Undefined variable $post_categories_list_lenght in /usr/home/sense/domains/sense-monitoring.com/public_html/wp-content/themes/sense/includes/pages/class-post-single.php on line 162 Kategoria: Woda na dachu
widok na dach płaski

Budynki wielkopowierzchniowe, których powierzchnia wynosi obecnie w Polsce ok 50 mln m2, mają w większości dachy płaskie. Nachylenie połaci to zazwyczaj zaledwie kilka stopni. O ile ekonomia budowy takich budynków jest uzasadniona, tak już ich utrzymanie wymaga wysokiej kultury technicznej. Specjaliści Sense Monitoring wytłumaczą, jak powinno odwadniać się płaskie dachy.

Czytaj więcej

Każda ekipa techniczna, która podejmie się takiego zadania jak odwodnienie dachu płaskiego, powinna mieć świadomość ograniczeń zastosowanych rozwiązań. Do ograniczeń możemy zaliczyć m.in.: system odprowadzenia wody, przelewy awaryjne, nasiąkliwość izolacji lub wytrzymałość dachu. Absolutnie niezbędną wiedzą jest ta dotycząca funkcjonowania zrzutu awaryjnego wody oraz czy został on prawidłowo zaprojektowany i wykonany.

SZKODLIWE WARUNKI ATMOSFERYCZNE A ODWODNIENIE DACHU PŁASKIEGO

Coraz częściej zdarzają się ulewy i nawałnice, których intensywność jest wyższa od parametrów normowych. Brak natychmiastowego odprowadzenia wody z połaci dachu prowadzi do jej spiętrzenia i możliwego przeciążenia konstrukcji. Wydaje się, żę kilkumino nawałnice zazwyczaj trwają zaledwie kilkanaście minut ale mogą być tragiczne w skutkach. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcie, które przedstawia budynek Media Markt w Gdańsku po ulewie w 2015 roku.

NATURA MATKĄ WYNALAZKÓW

Świadomość dynamiki zjawiska nawalnych deszczy podsunęła pomysł, aby monitorować konstrukcję dachu w odstępach nie rzadszych niż co 3 minuty. Dzięki temu, zarządca odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników budynku wielkopowierzchniowego, wykryje nawet najmniejsze anomalie i zareaguje z wyprzedzeniem.

Na powyższym wykresie przytaczamy realny przypadek ulewy na Śląsku w lipcu 2018 roku, która trwała zaledwie 9 minut, a system monitoringu konstrukcji wykrył lokalne spiętrzenie wody na dachu. Warto poznać bliżej narzędzia Sense Monitoring, które szczególnie przydadzą się do niełatwego zadania, jakim jest odwodnienie dachu płaskiego.

Tak się robi Inteligentne Dachy!