Unia
Europejska

Fotowoltaika — zmiana przepisów i sposobu rozliczania

Przemek Gałązka 4 kwietnia 2022 Kategoria: Fotowoltaika
kask i tableki na panelach fotowoltaicznych

Fotowoltaika rośnie w siłę. Nic dziwnego, skoro nie tylko pozwala znacząco zmniejszyć
kwoty wydawane każdego miesiąca na energię elektryczną, ale też umożliwia budowę
wizerunku firmy zielonej, ekologicznej.

Czytaj więcej

W Polsce coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na instalację rozwiązań fotowoltaicznych. Tymczasem z początkiem kwietnia zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące sposobu rozliczeń fotowoltaiki. Czy fotowoltaika po zmianie przepisów dotknęła również dachy płaskie? Tłumaczymy, czego mogą spodziewać się prosumenci.

Podjęcie przez rząd działań mających na celu ponowne uregulowanie sposobu rozliczania energii wygenerowanej przez instalacje fotowoltaiczne to kolejny dowód na to, jak popularny stał się ten sposób pozyskiwania energii. Korzysta z niego coraz więcej firm, zwłaszcza tych, których działalność prowadzona jest w różnego rodzaju budynkach wielkopowierzchniowych. Magazyny, czy hale produkcyjne — wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dachem płaskim, pojawia się możliwość sprawnej instalacji paneli fotowoltaicznych.

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska — Od grudnia 2015 r. do września 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła blisko 60-krotnie ze 108 MW do 6 304,2 MW.

To kolosalny wzrost. Warto też zauważyć, że fotowoltaika jest najpopularniejszym rodzajem OZE w Polsce. Tylko w lutym 2022 roku powstało łącznie 45.132 nowych instalacji OZE, z czego 45.120 to rozwiązania fotowoltaiczne. Ta skala pokazuje, jak wiele podmiotów będzie musiało — teraz lub po jakimś czasie — przejść na rozliczenie prowadzone według nowych przepisów. Sprawdźmy więc, co w tej materii na nich czeka.

Rozliczenie fotowoltaiki wczoraj i dziś

Jeśli chodzi o przepisy i sposób rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii, to do tej pory odbywało się to na stosunkowo korzystnych zasadach. Prosument, który wyprodukuje nadwyżkę energii, oddaje ją do sieci. Nie otrzymuje za nią zapłaty, ale w sytuacji, gdy — np. z powodu mniejszego nasłonecznienia — instalacja nie pokryje jego zapotrzebowania energetycznego, oddana wcześniej energia może zostać przez prosumenta niejako odebrana, oczywiście zgodnie z ustalonym przelicznikiem. Co istotne, brak tutaj jakiejkolwiek opłaty dystrybucyjnej, cały proces jest prosty i opłacalny.

Jeśli chodzi o przelicznik, to wynosi on:

● 1 do 0,8 dla mniejszych instalacji (do 10 kWp),
● 1 do 0,7 dla większych instalacji (powyżej 10 kWp).

Nowe przepisy, jakie weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, zmieniają powyższy model na tzw. net-billing. Jak tłumaczy Marcin Ścigan, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska — Net- billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Prosument będzie miał tzw. konto prosumenckie, które będzie co miesiąc zasilane depozytem prosumenckim. Ten depozyt to będzie wartość energii, którą prosument wprowadził do sieci. Wartość energii będzie, co do zasady, wyznaczana po cenach godzinowych.

Musimy też pamiętać, że zmiana nie będzie jednakowa dla wszystkich, pojawi się podział prosumentów na dwie grupy. Ci, którzy złożyli wniosek o przyłączenie instalacji do sieci przed 31 marca 2022 roku, jeszcze przez 15 lat będą rozliczani w systemie odpustów. Natomiast każdy, kto taki wniosek złoży po tej dacie, zacznie być rozliczany w ramach net-billingu.

Czy wciąż opłacalna?

Eksperci przewidują, że fotowoltaika — mimo iż nadal korzystna — to jednak stanie się nieco mniej opłacalna. To skutek wdrożenia net-billingu, gdzie nadwyżka wprowadzana do sieci będzie sprzedawana po cenach rynkowych. Niestety te a te nie zawsze okażą się opłacalne. Dla przykładu — jeśli energii w sieci będzie dużo z uwagi np. na wyjątkowo słoneczne dni, musimy liczyć się ze spadkiem ceny. Co więcej, energia sprzedawana będzie po ceni hurtowej, ale kupowana przez prosumenta już w cenie detalicznej, a więc wyższej. Wartość jednostki energii ma być ustalana na podstawie średniej ceny miesięcznej (do 1 lipca 2024 roku), a później zgodnie z godzinową ceną giełdową.

Jak widać, prosumentów czeka wiele zmian. Choć trzeba pamiętać, że fotowoltaika wciąż jest opłacalna, a także, co oczywiste, korzystna dla środowiska naturalnego.

fotowoltaika na dachu płaskim

Monitoring konstrukcji dachu płaskiego a fotowoltaika

Znając powyższe dane, nie powinno nas dziwić, że na początku roku firmy szturmem ruszyły z budową instalacji fotowoltaicznych, aby móc tylko zdążyć przed zmianą przepisów. Powstało wiele konstrukcji, z czego sporą ich część postawiono na dachach płaskich. Trzeba pamiętać, że każdy nowy obiekt zainstalowany na powierzchni dachu zwiększa jego obciążenie.

Dobrą praktyką będzie wyposażenie dachu płaskiego, na którym planujemy instalację fotowoltaiki w system monitoringu. Takie rozwiązanie automatycznie przeprowadza regularne pomiary stopnia ugięcia konstrukcji. To pozwala nam czuwać nad jej stanem, a w razie przekroczenia normy umożliwia szybkie podjęcie działań.

System naszej marki — Sense Monitoring, działa z wykorzystaniem laserowego dalmierza, co jest technologią opatentowaną. Pomiar dokonywany jest co trzy minuty, a jego dokładność to 1 milimetr. To wartości, jakim można zaufać.

Co dalej z fotowoltaiką po zmianie przepisów?

Nowelizacja przepisów dotknie wszystkie firmy korzystające z OZE. Miejmy jednak nadzieję, że wciąż będzie to dynamicznie rozwijający się sektor. Warto, aby tak było zarówno z powodu kwestii czysto energetycznych, jak i środowiskowych. Z uwagi na to, że firmy najczęściej decydują się montować panele na dachach obiektów, pamiętajmy o systemach monitoringu ugięć konstrukcji dachowych. Jest to rozwiązanie, które przy stosunkowo niskich kosztach znacząco podniosą bezpieczeństwo budynku.

Źródła:

https://www.are.waw.pl/badania-statystyczne/wynikowe-informacje-statystyczne#informacja-statystyczna-o-
energii-elektrycznej
https://www.gov.pl/web/klimat/sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-odnawialnych-zrodlach-energii-
wprowadzajaca-zmiany-do-systemu-rozliczen-prosumentow

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000467
https://www.muratorplus.pl/technika/oze/oplacalnosci-fotowoltaiki-od-kwietnia-nowe-przepisy-aa-WsNA-
xueS-jKUL.html#jak-teraz-rozliczaja-sie-wlasciciele-fotowoltaiki

https://strefabiznesu.pl/fotowoltaika-nowe-zasady-rozliczania-juz-od-1-kwietnia-sprawdz-czym-jest-netbilling-
i-czy-solary-sie-jeszcze-oplaca/ar/c3-15888031

Autor

Przemek Gałązka
Magister inżynier dwóch kierunków na AGH: informatyki i geodezji, które połączył współtworząc Sense Monitoring. Pasjonat nowych technologii i sztucznej inteligencji. Sprawia, że dachy płaskie stają się inteligentne.