Unia
Europejska

Odśnieżanie dachu a zasady BHP

Przemek Gałązka 21 grudnia 2021 Kategoria: Śnieg na dachu
odśnieżanie dachu łopatą

Jak wszyscy wiemy, żadne przepisy nie funkcjonują samodzielnie, w oderwaniu od innych ustaw, czy rozporządzeń. To sprawia, że również zagadnienia związane z budową i późniejszą eksploatacją dachów płaskich musimy traktować, jako element większej całości.

Czytaj więcej

W okresie zimowym ma to znaczenie m.in. w kwestii odśnieżania dachu i zasad BHP. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, ponieważ tylko takie podejście gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i osobom postronnym.

Nie tylko BHP, czyli coraz więcej zasad…

Oczywiście zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy to nie wszystko. Już sam proces odśnieżania dachu zamknięty jest w szeregu reguł. Przede wszystkim decydując się na odśnieżenie dachu budynku, należy działać równomiernie. Unikamy kumulowania śniegu w jednym miejscu. Tego typu niesymetryczne obciążenia mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. Co istotne, nie należy poruszać się w sekcjach dachu wciąż pokrytych śniegiem.

To tylko kilka podstawowych zasad, które jednak świetnie obrazują stopień skomplikowania pozornie prostego zadania. Dla osób chcących działać w zgodzie z najwyższymi standardami przygotowaliśmy usługę stworzenia profesjonalnej instrukcji odśnieżania dopasowanej do specyfiki konkretnego budynku. Obejmuje ona też kwestie zasad BHP, o których poniżej.

Zasady BHP w trakcie odśnieżania dachu płaskiego

Na wstępie należy zaznaczyć, że odśnieżanie dachu to praca na wysokości. Wiąże się z tym szereg przepisów, których należy przestrzegać. Jest to również praca niezwykle wymagająca oraz niebezpieczna. Pracownik narażony jest na niskie temperatury, podmuchy silnego wiatru, jak też inne, równie niedogodne warunki atmosferyczne.

Jeśli chodzi natomiast o zasady BHP, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że:

  • prace na wysokościach wykonywać może wyłącznie pracownik dysponujący aktualnym orzeczeniem lekarskim. Musi ono jasno stwierdzać brak przeciwwskazań do tego typu pracy;
  • co więcej, pracownik musi przejść odpowiedni instruktaż (udokumentowany), jak również zostać poinformowanym o istniejącym ryzyku związanym z odśnieżaniem, z pracą na wysokości;
  • pracownik bezwzględnie musi korzystać ze środków ochrony przed upadkiem z wysokości, za których zapewnienie odpowiedzialny jest pracodawca. Mogą to być np. specjalistyczne szelki z linką zabezpieczającą, kask, dopasowane do warunków pogodowych obuwie;
  • pracodawca powinien także wyznaczyć i wyłączyć z użytku strefy niebezpieczne, w których istnieje ryzyko otrzymania obrażeń spowodowanych przez usuwany śnieg.

To oczywiście nie wszystkie zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w trakcie odśnieżania dachów płaskich. Co ważne, każda z tych zasad jest kluczowa, ponieważ tylko stosowane wspólnie zapewnią bezpieczeństwo na należytym poziomie — pracownikom, ale też innym osobom przebywającym w obiekcie.

Odśnieżanie dachu a zasady BHP — podsumowanie

Zasad BHP związanych z odśnieżaniem jest naprawdę sporo. Dodatkowo należy pamiętać o wskazaniach dotyczących samego procesu odśnieżania. Może to stanowić nie lada trudność, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby odśnieżanie dachu płaskiego było przeprowadzane w sposób właściwy, zgodny z przepisami — co najważniejsze — bezpieczny, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług Sense Monitoring. Chętnie przygotujemy spersonalizowaną instrukcję odśnieżania dachu płaskiego w pełni zgodną z zasadami BHP. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci dostępne opcje i omówimy szczegóły ewentualnej współpracy. Zapraszamy!

Autor

Przemek Gałązka
Magister inżynier dwóch kierunków na AGH: informatyki i geodezji, które połączył współtworząc Sense Monitoring. Pasjonat nowych technologii i sztucznej inteligencji. Sprawia, że dachy płaskie stają się inteligentne.