Unia
Europejska

Co robić, jeśli DSW (Detektor Spiętrzenia Wody) wykryje chwilowe spiętrzenie wody?

Przemek Gałązka 15 czerwca 2022 Kategoria: Porady eksperta, Woda na dachu
wpust dachowy porośnięty trawą

Spiętrzenie wody na dachu płaskim często jest traktowane bez należytej uwagi, a przecież stanowi ogromne zagrożenie. Typowy dach płaski może wytrzymać ciężar rzędu 100-150 kilogramów na m2. Aby obciążyć tak dach, wystarczy spiętrzenie 10-15 centymetrów wody…

Czytaj więcej

Prawdziwy problem pojawia się, gdy takie spiętrzenie wody na dachu płaskim ma chwilowy charakter. Jak je zmierzyć, jak zauważyć? Właśnie w takich sytuacjach pomagają Detektory Spiętrzenia Wody. Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy na proste (pozornie) pytanie — co może doprowadzić do spiętrzenia wody na dachu płaskim?

Kilka słów o spiętrzeniu wody…

Przyczyn spiętrzenia wody na dachu płaskim może być bardzo wiele. Oczywiście konieczne są opady deszczu, ale także czynnik, który doprowadzi do sytuacji, w jakiej wpusty dachowe okażą się niedrożne. Z doświadczenia wiemy, że powody mogą zaskakiwać.

Niekiedy na dachu zalegają śmieci pozostawione po rozbudowie, czy remoncie (folia, styropian oraz inne materiały budowlane). Mogą one zatkać odpływy połaciowe, co prowadzi do spiętrzenia wody. Jeden z naszych klientów borykał się z takim problemem. Początkowo był on przekonany, że wskazania DSW — miejscowe spiętrzenia rzędu 15 centymetrów — są błędne. Okazało się, że to właśnie śmieci pozostawione przez ekipę budowlaną, która niedawno wykonywała remont, doprowadziły do takiej sytuacji.

Na innym obiekcie mieliśmy do czynienia z wpustami zatkanymi przez… znaki ostrzegawcze. Niestety, ale woda bardzo często ściąga do odpływów różnego rodzaju śmieci. W wielu przypadkach okazuje się, że wpusty dachowe są po prostu niedrożne, przez co w konsekwencji nie odprowadzają w odpowiednim stopniu lub wcale wody gromadzącej się na dachu. Co może doprowadzić do takiej sytuacji? Najczęściej jest to biomasa bądź piach gromadzący się na dachu, zwłaszcza gdy w pobliżu budowane są nowe obiekty, gniazdują ptaki lub wokół naszego budynku rośnie sporo drzew.

Detektor Spiętrzenia Wody alarmuje — co wtedy?

Co robić, gdy system DSW wysyła powiadomienie o chwilowym spiętrzeniu wody? Przede wszystkim powinniśmy zlecić inspekcję konkretnego miejsca, a najlepiej również obszaru wokół. Dlaczego? Ponieważ możemy mieć styczność z sytuacją, w której wpusty dachowe ulokowane dookoła miejsca, w jakim doszło do spiętrzenia wody, również nie są w stu procentach drożne. Niepełna przepustowość będzie problemem przy nawalnym deszczu. Pogoda nie rozpieszcza nas, obserwujemy coraz gwałtowniejsze opady, dlatego warto o to zadbać.

Pamiętajmy też, że nawet regularnie wykonywane przeglądy i szeroki zakres opieki nad dachem nie uchronią nas przed problemem zbyt małej przepustowości systemu odprowadzania wody. Wiele budynków ma już swoje lata, część była projektowana według starszych norm. Również pogoda uległa zmianie, obserwujemy coraz więcej deszczy nawalnych. Jeśli dodamy do tego niewłaściwy nadzór, mamy gotowy przepis na zerwanie dachu i katastrofę budowlaną.

W zeszłym roku (2021) byliśmy świadkami takich zdarzeń m.in. w Poznaniu (szkoła). W 2020 roku co najmniej hal uległo zniszczeniu w woj. mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Miejmy nadzieję, że zły czas jest już za nami i w bieżącym roku nie dojdzie do tego rodzaju sytuacji. Niech pogoda nam sprzyja, a wszystkich tych, którzy nie chcą pozostawiać swojego dachu na pastwę losu, zapraszamy do kontaktu i testów naszego rozwiązania.

Autor

Przemek Gałązka
Magister inżynier dwóch kierunków na AGH: informatyki i geodezji, które połączył współtworząc Sense Monitoring. Pasjonat nowych technologii i sztucznej inteligencji. Sprawia, że dachy płaskie stają się inteligentne.