Unia
Europejska

Idzie wiosna, czyli pozimowy przegląd dachu płaskiego

Artiom Komardin, CSO 23 marca 2022 Kategoria: Porady eksperta, Śnieg na dachu, Woda na dachu
dsw na dachu i rzut wykresu w telefonie

Wiosna wydaje się być idealnym momentem na przegląd dachu, dlatego w tym artykule poruszyliśmy problem uszkodzeń poszycia, nadwyrężonej konstrukcji, czy drożności wpustów.

Czytaj więcej

Zima potrafi być dokuczliwa, zwłaszcza dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie dachów płaskich w obiektach wielkopowierzchniowych. Konieczność regularnego odśnieżania, czy walki z oblodzeniami może sprawiać kłopoty. Nic dziwnego, że każdy wypatruje nadejścia wiosny. Warto jednak pamiętać, że zanim odetchniemy z ulgą, witając wiosenny czas, powinniśmy przeprowadzić pozimowy przegląd dachu płaskiego.

Niestety, ale zima bywa naprawdę brutalna, o czym bardzo często przekonuje się delikatne poszycie dachu. Absolutną koniecznością wydaje się więc jego drobiazgowy przegląd, gdy tylko ustaną mrozy. Zanim wiosenna pogoda zacznie płatać nam figle, zaskakując opadami deszczu, czy — nieco później, bliżej lata — nagłymi burzami, powinniśmy być pewni, że dach płaski, jakim zawiadujemy, jest w dobrej kondycji.

Jak to sprawdzić? Najlepszym rozwiązaniem będzie przegląd dachu płaskiego, który pozwoli wyłapać ewentualne problemy, czy uszkodzenia i zająć się nimi, zanim będzie za późno. Dobrze, abyśmy całą procedurę przeprowadzili z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli dach, który nadzorujemy, jest sporej wielkości. Na co zwrócić uwagę? Czego szukać? O tym piszemy poniżej.

Dach płaski — problemy po zakończeniu zimy

Nieważne, czy mowa o dachach klasycznych, krytych papą, czy membranowych — mogą one zostać tak samo uszkodzone w trakcie zimy. Oto kilka najbardziej prawdopodobnych problemów, na jakie możemy natrafić.

Uszkodzone poszycie dachu płaskiego

W pierwszej kolejności, gdy tylko przyjdzie odwilż, powinniśmy sprawdzić, czy poszycie dachu nie wymaga naprawy. Jego ewentualne uszkodzenie może skutkować nieszczelnością, a ta przeciekiem. Trzeba pamiętać, że — w zależności od charakteru budynku — przeciek potrafi być bardzo kosztowny. Zalany towar, zniszczone maszyny, przerwy w pracy produkcyjnej — to tylko niektóre, spośród możliwych konsekwencji. Z tego powodu każde uszkodzenie poszycia musi zostać jak najszybciej wyeliminowane.

Nadwyrężona konstrukcja dachu

Intensywne opady śniegu to nie lada zmartwienie. W momencie, gdy na dachu zalega zbyt dużo śniegu, jego ciężar może doprowadzić do ugięcia konstrukcji dachu. Jej nadwyrężenie nie musi od razu skończyć się katastrofą budowlaną, natomiast może stanowić do niej przyczynek. Choćby z tego powodu warto zainteresować się systemem monitoringu dachu, który w prosty sposób informuje nas o ewentualnych ugięciach konstrukcji dachowej.

Drożność wpustów i rynien

W przypadku dużej ulewy lub mniejszych, ale długotrwałych opadów deszczu niedrożne wpusty dachowe mogą przyczynić się do powstawania zastoisk wodnych. Te z kolei z uwagi na swój ciężar będą mieć negatywny wpływ na konstrukcję dachu. Jej ugięcia, podobnie jak w przypadku opadów śniegu, są groźne, dlatego sytuacje, jakie mogą do nich doprowadzić, powinny być jak najszybciej eliminowane. Warto zaznaczyć, że tutaj również pomocny będzie system monitoringu dachu, który dba także o kontrolę stanu wpustów dachowych. Pozostaje nam kwestia rynien — ich drożność też musi być sprawdzona.

Odśnieżanie dachu a uszkodzenia mechaniczne

Trzeba pamiętać, że odśnieżanie dachu, choć konieczne, może doprowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych. Z tego powodu wszędzie tam, gdzie prowadzono prace związane z usuwaniem nagromadzonego śniegu, powinniśmy wyjątkowo uważnie sprawdzić stan poszycia dachu. Zasady usuwania śniegu z dachu płaskiego są zawarte w instrukcji odśnieżania. Jest to niezbędny dokument dla zarządcy nieruchomości, który opisuje kiedy i jak należy przeprowadzić operację usuwania śniegu, tak aby był to proces bezpieczny dla ludzi i konstrukcji budynku.

Twój dach płaski, Twoja odpowiedzialność

Osoby zarządzające (właściciele, najemcy, zarządcy budynku) dachem płaskim są odpowiedzialne za jego stan. Przegląd dachu pozwoli nam na jego właściwe zabezpieczenie, a przy tym da osobisty spokój i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy. To prosta droga do bezpieczeństwa, które może uratować komuś życie. Pamiętajmy o tym, gdy następnym razem zdecydujemy o przeprowadzeniu pozimowego przeglądu dachu płaskiego.

Autor

Artiom Komardin, CSO
inżynier budownictwa z pełnym zakresem uprawnień. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz UJF Grenoble. Ekspert w zakresie budynków wielkopowierzchniowych, autor kilkudziesięciu ekspertyz i opinii konstruktorskich. Współzałożyciel oraz wiceprezes firmy Sense Monitoring sp. z o.o. dostarczającej platformę Inteligentny Dach do zarządzania ryzykami dachów płaskich.