Unia
Europejska

BRICOMAN POLSKA

budynek sklepu Bricoman Polska w Jaworznie
Sektor Budynki użyteczności publicznej
Użytkownik BRICOMAN
Budynek BRICOMAN Jaworzno
Adres Grunwaldzka 275, 43-603 Jaworzno
Powierzchnia 6500 m2

Bricoman Polska to sieć sklepów-składów budowlano-remontowych należących do grupy Adeo. Została stworzona dla fachowców, tj. firm ogólnobudowlanych, wykonawców, specjalistów, którzy budowaniem i remontowaniem zajmują się zawodowo. Oferta artykułów jest szeroka, dlatego markę cenią również klienci indywidualni, którzy budują, remontują lub wykańczają swój dom czy mieszkanie. Bricoman w Jaworzenie potrzebował rozwiązać konkretny problemem: podwyższyć bezpieczeństwo ze względu na możliwe obciążenie dachu oraz osiadanie fundamentów. Zdecydowano się na Platformę Inteligenty Dach i układ pomiarowy Sense S-One oparty na sensorach laserowych działających w płaszczyźnie dachu. Pomiar nie wpływa na użytkowanie posadzki, a jego dokładność wynosi 1mm.

– Taki sposób pomiaru nie wpływa na użytkowanie sklepu i nie ma zagrożenia, że wiązka laserowa trafi w klientów sklepu Bricoman lub personel – wyjaśnia Mariusz Chmielewski, dyrektor rozwoju Bricoman Polska.

Ze względu na handlowy charakter budynku prace przeprowadzono w nocy – poza godzinami otwarcia sklepu. Pod dachem zainstalowano osiem sensorów zgodnie z wytycznymi projektanta konstrukcji. Dane z sensorów są wysyłane do chmury, dzięki temu wyniki pomiarów są aktualne przez cały czas, a zgromadzone dane są w bezpiecznym miejscu.

Obsługa sklepu Bricoman w Jaworznie otrzymała dostęp do aplikacji Platforma Inteligenty Dach, która sprawdza aktualny stan wytężenia konstrukcji. W przypadku przekroczenia ustalonych poziomów alarmowych, użytkownik dostaje powiadomienie w formie SMS lub wiadomości PUSH oraz e-mail. Co ciekawe, już w trakcie pierwszego sezonu zimowego w Jaworznie miały miejsce intensywne opady śniegu. Z powodu grubej pokrywy śniegowej wskazania systemu były na poziomie bliskim maksymalnego dopuszczalnego ugięcia, jednak odśnieżanie nie było konieczne. Dzięki Platformie Inteligentny Dach obsługa sklepu miała poczucie bezpieczeństwa pomimo braku konieczności odśnieżania.

– Każda firma z rozproszoną siecią budynków zmaga się z kontrolą bieżących kosztów – mówi Arnaud Boule, dyrektor generalny  Bricoman Polska. – Poszukiwaliśmy zatem rozwiązania, które sprawi, że będąc w centrali w Warszawie na bieżąco będziemy mogli prześledzić sytuację na dachach naszych sklepów. Platforma Inteligenty Dach przerosła nasze oczekiwania dlatego, że oprócz poprawy bezpieczeństwa, dodatkowo zaoszczędziliśmy na odśnieżaniu i naprawach membrany dachowej.