Unia
Europejska

Czy duży ciężar śniegu był przyczyną zawalonego dachu TNT?

Przemek Gałązka 22 marca 2021 Warning: Undefined variable $post_categories_list_lenght in /usr/home/sense/domains/sense-monitoring.com/public_html/wp-content/themes/sense/includes/pages/class-post-single.php on line 162 Kategoria: Śnieg na dachu
zawalony dach w parku logistycznym

11 lutego 2021 roku dotarły do nas informacje o zawalonym dachu magazynu w parku biznesowym w Duiven, w Holandii. To magazyn firmy kurierskiej TNT Express przy autostradzie A12. Budynek ma kształt litery L, a dach zawalił się w miejscu styku części.  Jak podaje holenderski dziennik De Gelderlander zgłoszenie do służb ratunkowych dotarło o 9:45 rano. […]

Czytaj więcej

11 lutego 2021 roku dotarły do nas informacje o zawalonym dachu magazynu w parku biznesowym w Duiven, w Holandii. To magazyn firmy kurierskiej TNT Express przy autostradzie A12. Budynek ma kształt litery L, a dach zawalił się w miejscu styku części. 

Jak podaje holenderski dziennik De Gelderlander zgłoszenie do służb ratunkowych dotarło o 9:45 rano. W akcji ratunkowej brało udział kilka jednostek straży pożarnej, policji oraz kilka karetek. W pobliżu budynku wylądował również helikopter ratunkowy. Wokół latał też policyjny helikopter, by z zewnątrz ocenić wielkość dziury w zawalonym dachu oraz inne uszkodzenia. Wezwano także zespół Straży Pożarnej STH (Specialism Technical Assistance) specjalizujący się w sytuacjach, które nie są wystarczająco bezpieczne dla zwykłych strażaków lub jeśli nie dysponują wystarczającym sprzętem. Taką specjalną sytuacją są właśnie akcje ratownicze w budynkach, w których zawalił się dach. Co ciekawe, STH jest regulowane na szczeblu krajowym i obecnie zawsze przyjeżdżają z dwoma zespołami z Beusichem w Gelderland i Zwolle.

Straż pożarna potrzebowała trochę czasu, aby sprawdzić, czy w niestabilnym budynku nie było ludzi. Nie było wiadomo, czy pod gruzami znajdowały się ofiary. Około godziny 10:25 podano, że nikomu nic się nie stało. W momencie zawalenia się konstrukcji dachu budynek był pusty. „Jesteśmy wdzięczni, że żaden z członków naszego zespołu nie odniósł obrażeń w tym incydencie” – powiedział rzecznik. „Jesteśmy również wdzięczni za szybką reakcję członków naszego lokalnego zespołu reagowania kryzysowego, którzy byli w stanie jak najszybciej oczyścić teren”.

Magazyn od razu został zabezpieczony i zamknięty, a wszystkie firmowe samochody ciężarowe zostały przeparkowane do bezpieczniejszej części zakładu. Personel odesłano do domu na resztę dnia. Straż pożarna wraz z osobami z nadzoru budowlanego i mieszkaniowego oraz przedstawicielami firmy TNT zbadała, czy nie istniało dalsze niebezpieczeństwo zawalenia się pozostałych części budynku.

Chociaż żadna przyczyna nie została jeszcze oficjalnie ustalona, bardzo prawdopodobne jest, że gruba warstwa śniegu była zbyt ciężka i dach nie był w stanie jej utrzymać. Podobny scenariusz zakłada rzecznik bezpieczeństwa regionu Gelderland-Midden udzielając komentarza, że sekcja dachu zawaliła pod naciskiem obciążenia śniegiem. W dochodzeniu będzie uczestniczyć firma oraz konstruktor.

W FedEx, firmie macierzystej TNT, odczuwają ulgę, że były to tylko szkody materialne. „Jesteśmy w trakcie wdrażania planów awaryjnych, aby zminimalizować zakłócenia w dostawach”- powiedział rzecznik zaraz po akcji ratunkowej. Z wiadomych względów nie od razu było jasne, jakie będą konsekwencje dla paczek klientów TNT. 

Tymczasem okoliczne firmy również popełniały błędy w kwestii ostrożności i odśnieżania dachów. Straż pożarna przeprowadziła kontrole, aby sprawdzić, czy nie ma tam ryzyka zawalenia dachów. Tym bardziej, że od początku miesiąca media alarmowały o nadchodzących śnieżycach. W niektórych rejonach spadło nawet 30 cm białego puchu. Z powodu pierwszej od dziesięciu lat burzy śnieżnej, władze wprowadziły “czerwony kod” dokładnie trzy dni wcześniej przed zawaleniem się dachu. 

Czy przyczyną zawalenia dachu był duży ciężar śniegu? Jako konstruktor uważam, że ten problem dotyczy wielu krajów wysoko rozwiniętych. Anomalie klimatyczne mogą pojawić się w każdym miejscu, niezależnie od strefy klimatycznej, dlatego misja Sense – inteligentne dachy ma sens globalny.

Analizując nawet wyłącznie holenderskie budynki, których dach został już wcześniej uszkodzony przez ciężar śniegu to może wymienić m.in. Muzeum Wolności w Groesbeek i nadmuchiwana hala hokejowa w Winterswijk. Z powodu opadów śniegu ucierpiał również dom gracza w rzutki Raymonda van Barnevelda, kiedy to poluzowała się część elewacji.

Dokładną przyczynę zawalenia dachu TNT poznamy po zakończeniu dochodzenia. Dziś można domniemywać tylko, czy do katastrofy doprowadziły zaniedbania w zakresie odśnieżania?

Jeśli właśnie pomyślałeś o swoim dachu i nie jesteś pewien czy posiadasz instrukcję odśnieżania, koniecznie pobierz egzemplarz z naszej strony.

Źródło zdjęć: https://www.gelderlander.nl/duiven/enorme-scheur-in-dak-van-loods-in-duiven-dit-is-waarom-er-zo-groot-alarm-werd-geslagen~aef2513c/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Autor

Przemek Gałązka
Magister inżynier dwóch kierunków na AGH: informatyki i geodezji, które połączył współtworząc Sense Monitoring. Pasjonat nowych technologii i sztucznej inteligencji. Sprawia, że dachy płaskie stają się inteligentne.