Unia
Europejska

Kiedy należy usuwać śnieg z dachu?

15 stycznia 2020 Kategoria: Śnieg na dachu
Kiedynależyusuwaćśnieg

Eksperci Sense Monitoring dzielą się swoją wiedzą i podpowiadają Ci, jak wykonać prawidłowo pomiar obciążenia śniegiem i kiedy zacząć usuwać śnieg z dachu. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.

Czytaj więcej

Jaka pokrywa śniegu rzeczywiście jest niebezpieczna? Kiedy należy podjąć kroki aby budynek był bezpieczny?

W poprzedniej serii publikacji przybliżyłem sposoby pomiaru pokrywy śniegowej. Teraz chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kolejną kwestię ściśle związaną z bezpieczeństwem – czyli rozpoczęcie usuwania śniegu z dachu w najlepszym do tego momencie. Przy okazji przypominam, że zespół Sense Monitoring przygotował dla Was darmową instrukcję odśnieżania dachu, którą możecie pobrać za darmo klikając ten tekst.

KLUCZOWE PARAMETRY KONSTRUKCJI DACHU

Załóżmy, że na bieżąco mierzymy pokrywę śniegu na dachu. To pozwala nam na dokładne śledzenie aktualnego stanu pracy konstrukcji. W zależności od metody pomiaru możemy go podawać w jednostkach wagi, ugięcia, lub odkształceń konstrukcji. Dla uproszczenie wprowadźmy wartość wyrażoną w procentach, gdzie 100% oznacza osiągnięcie normowego parametru SGU, SGN lub obciążenie podane przez projektanta. Aby konstrukcja dachu spełniała założony poziom bezpieczeństwa, nie można dopuścić do przekroczenia wspomnianych stu procent wybranego parametru.

Kluczowe jest teraz pytanie: z jakim wyprzedzeniem należy rozpocząć odśnieżanie, aby tej wartości nie przekroczyć i nie doprowadzić do zmniejszenia się poziomu bezpieczeństwa Waszego budynku? Zagadnienie to wymaga analizy kilku czynników. Ustaliliśmy, że nasze pomiary są aktualne i wiemy dokładnie, ile śniegu przybywa co godzinę (dzięki rozwiązaniu Sense S-One Wasz pomiar może być aktualizowany nawet co 3 minuty). Porównanie pomiarów pokazuje dynamikę przyrostu i czas, z jakim osiągane jest kolejno 50-70% dopuszczalnego obciążenia. Prognoza mówi o nadchodzących intensywnych opadach śniegu. Czy zdążymy z odśnieżaniem? Czy nie doprowadzimy do obniżenia poziomu bezpieczeństwa?

KIEDY NALEŻY USUWAĆ ŚNIEG Z DACHU – JAKI JEST NAJLEPSZY MOMENT?

Wiele instrukcji odśnieżania dachu mówi o rozpoczęciu prac przy odśnieżaniu dachu przy ok 70-80% założonego maksymalnego obciążenia naszej konstrukcji. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, jako zarządcy budynku powinniśmy sprawdzić jeszcze dwa czynniki: (a) czas na mobilizację ekipy do odśnieżania (b) prognozowaną wielkość opadów.

Czas na reakcję firmy odśnieżającej zazwyczaj zapisany jest w umowie na taką usługę. Natomiast w okresie intensywnych opadów takie firmy mają bardzo dużo zleceń. Lepiej jest więc upewnić się, że ekipa nie otrzyma wcześniej innego, bardziej dochodowego zlecenia na odśnieżanie dachu. Nawet wiedząc, że za zerwanie umowy z nami zapłacą kary umowne. Pamiętajcie, by sprawdzić w umowie, czy zdefiniowany tam czas reakcji jest równoznaczny z rozpoczęciem odśnieżania. Niestety, ale powszechną praktyką jest przysłanie do obiektu jednej osoby na obiekt, a nie zmobilizowanie całej załogi niezbędnej do odśnieżenia połaci dachu o powierzchni kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Załóżmy, że sprawdziliśmy ten parametr i wiemy, że wykonawca deklaruje przysłanie odpowiedniej ilości osób w ciągu 8 godzin od zgłoszenia. Następnie sprawdzamy dynamikę przyrostu pokrywy śniegowej. W tym przypadku świetnie się sprawdzą nasze Alerty Pogodowe , gdzie opad śniegu jest podawany w jednostkach kg/m2 na dobę.

DECYZJA KLUCZOWA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Teraz zaczyna się moment absolutnie kluczowy dla całego procesu odśnieżania dachu. Odśnieżenie dachu o powierzchni 10 000 m2 to koszt ok 80-120 tys. złotych. Kto nie chciałby zaoszczędzić takiej kwoty? No właśnie. Z drugiej strony odpowiedzialność za bezpieczeństwo budynku i konsekwencje braku zapewnienia bezpieczeństwa są dużo większe. A koszty w wypadku jakiegokolwiek wypadku są, co tu dużo mówić, ogromne.

Ktoś musi podjąć decyzję: oszczędzamy i ryzykujemy czy wydajemy, ale śpimy spokojnie? Odpowiedzialny zarządca budynku wie, że w kwestii bezpieczeństwa jednak nie ma kompromisów.

Decyzja musi zostać podjęta w oparciu o fakty oraz precyzyjną, wiarygodną ocenę ryzyka.

Podsumowując, aby dokonać słusznego wyboru i odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy należy usuwać śnieg z dachu, niezbędna jest wiedza odnośnie aktualnego stanu konstrukcji dachu, prognozowany przyrost obciążeń oraz czas na mobilizację ekipy do odśnieżania dachu. Trzeba również pamiętać, że odśnieżanie może potrwać od kliku do kilkunastu dni, a w tym czasie pogoda może się diametralnie zmienić.  

JAK O DACH DBA SENSE MONITORING?

Z naszymi Klientami ustalamy indywidualnie poziom alarmowy do rozpoczęcia odśnieżania, wybieramy najbardziej optymalny wariant aby zapewnić bezpieczeństwo a jednocześnie zaoszczędzić na niepotrzebnym odśnieżaniu. Cały ten proces jest zawarty w indywidualnej instrukcji odśnieżania, którą przygotowują nasi specjaliści od konstrukcji.