Unia
Europejska

Instrukcja odśnieżania dachu płaskiego

Artiom Komardin, CSO 15 stycznia 2019 Warning: Undefined variable $post_categories_list_lenght in /usr/home/sense/domains/sense-monitoring.com/public_html/wp-content/themes/sense/includes/pages/class-post-single.php on line 162 Kategoria: Śnieg na dachu
Instrukcja odśnieżania dachu płaskiego

Instrukcja odśnieżania dachu – wiecie, co powinna zawierać? Czyim obowiązkiem jest jej przygotowanie? Jak prawidłowo ocenić ciężar pokrywy śniegowej? Eksperci z Sense Monitoring znają wszystkie odpowiedzi.

Czytaj więcej

Instrukcja odśnieżania dachu płaskiego – czas już, aby zarządcy budynków z dachami płaskimi wyciągnęli ją z dna szuflady. Pretekstem do tego jest pierwszy śnieg w danym sezonie, spadający czy to późną jesienią, czy już zimą. Instrukcja odśnieżania dachu płaskiego to zbiór wytycznych, stworzony w celu bezpiecznego użytkowania budynku i odpowiedniej reakcji na zwiększone opady śniegu. Celem takiego działania ma być bezpieczne usunięcie pokrywy śniegowej zalegającej na dachu hali, sklepu, centrum handlowego, centrum logistycznego bądź innego budynku wielkopowierzchniowego.

NIEBAGATELNA WAGA ŚNIEGU

Zgodnie z art. 61. Ustawy o prawie budowlanym, za bezpieczną eksploatację budynku i odpowiednią reakcję na opady atmosferyczne odpowiedzialny jest użytkownik obiektu. Co należy rozumieć przez sformułowanie „bezpieczna eksploatacja” w kontekście odśnieżania dachu? Zazwyczaj wiąże się to z pomiarem grubości pokrywy śnieżnej i porównaniem uzyskanych wyników z tabelą dopuszczalnych obciążeń zbudowaną w oparciu o konsystencję śniegu. Ale dla własnego bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji warto zrobić coś więcej niż absolutne minimum. Dlatego bardziej uważni – a może bardziej rozsądni – użytkownicy nie polegają jedynie na pomiarze grubości. Ważą pobrane próbki śniegu o znanej objętości i w ten sposób dokonują porównania bliski wartości rzeczywistej.

UWAGA, NIEBEZPIECZEŃSTWO!

Wiedza na temat aktualnego obciążenia dachu płaskiego, prognozowanej pogody oraz możliwej mobilizacji ekipy odśnieżającej jest kluczowa dla bezpieczeństwa danego budynku i często jest zbierana przez użytkownika przez wiele lat. Pomagają w tym urządzenia stworzone przez Sense Monitoring, które pozytywnie wpływają także na odśnieżanie dachu płaskiego – takie jak sensory Sense S-One, Detektory Spiętrzenia Wody, a także – Alerty Pogodowe, czyli funkcjonalność Platformy Inteligentny Dach, dostarczająca precyzyjną, dopasowaną do potrzeb branży PropTech prognozę aury.

Instrukcja odśnieżanie dachu płaskiego przydaje się dlatego, że samo odśnieżanie może być niebezpieczne dla konstrukcji budynku. Nie wolno kumulować śniegu na połaci dachowej, również niedopuszczalne jest nierównomierne usuwanie śniegu. Jest to spowodowane tym, że niesymetryczne obciążenie doprowadzić może do zawalenia dachu, co miało miejsce niejednokrotnie w historii.

INSTRUKCJA ODŚNIEŻANIA DACHU PŁASKIEGO: CO POWINNA ZAWIERAĆ?

Prawidłowo przygotowana instrukcja odśnieżania dachu powinna zawierać m.in:

  • sposób pomiaru ciężaru śniegu,
  • wytyczne usuwania śniegu z dachu płaskiego,
  • zasady ogólne przy usuwaniu śniegu z dachu płaskiego,
  • schemat i kolejność usuwania śniegu z dachu płaskiego,
  • zasady bezpieczeństwa miejsca pracy i pracowników,
  • zabezpieczenie pokrycia dachu płaskiego przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie instrukcji odśnieżania powinna mieć uprawnienia budowlane w odpowiednim zakresie. Najczęściej jest to autor projektu konstrukcji budynku.

Coraz częściej są stosowane systemy, które pomagają w utrzymaniu dachów płaskich. Zazwyczaj mierzone są stany graniczne nośności lub użytkowalności. Dzięki temu, że dostarczają takich informacji, uwalniają użytkowników od żmudnej i manualnej procedury kontroli obciążeń. Co ciekawe, takie systemy są bardziej poprawne z punktu widzenia normowego niż kontrolowanie obciążeń, gdyż mówią nie tyle ile śniegu jest na dachu, tylko czy jest ona bezpieczna.

Właśnie w takich rozwiązaniach specjalizuje się nasza firma Sense Monitoring. Z naszych narzędzi stworzonych dla branży proptech korzystają firmy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem naszych realizacji oraz ofertą Sense Monitoring.

Jeżeli potrzebujesz odświeżyć swoją instrukcję odśnieżania, chętnie pomożemy.

SKĄD POBRAĆ INSTRUKCJĘ?

Wystarczy zajrzeć na specjalnie przygotowaną stronę, na której znajdziecie opracowaną przez nas instrukcję odśnieżania dachu płaskiego. Zachęcamy też do śledzenia firmowego bloga, gdzie znajdziecie kilka wpisów poświęconych tematyce odśnieżania dachu płaskiego. Liczymy, że nasze eksperckie wsparcie pomoże Wam uniknąć awarii czy zawaleń dachu pod wpływem intensywnych opadów czy zalegającego śniegu.

Autor

Artiom Komardin, CSO
inżynier budownictwa z pełnym zakresem uprawnień. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz UJF Grenoble. Ekspert w zakresie budynków wielkopowierzchniowych, autor kilkudziesięciu ekspertyz i opinii konstruktorskich. Współzałożyciel oraz wiceprezes firmy Sense Monitoring sp. z o.o. dostarczającej platformę Inteligentny Dach do zarządzania ryzykami dachów płaskich.