Unia
Europejska

Fotowoltaika na dachach płaskich. Część trzecia: Opłacalność fotowoltaiki na dachach płaskich

Artiom Komardin, CSO 4 czerwca 2020 Warning: Undefined variable $post_categories_list_lenght in /usr/home/sense/domains/sense-monitoring.com/public_html/wp-content/themes/sense/includes/pages/class-post-single.php on line 162 Kategoria: Fotowoltaika

Kiedy instalacja fotowoltaiczna zaczyna generować zyski? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Czytaj więcej

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za instalacją paneli słonecznych na dachach płaskich są oszczędności na rachunkach za prąd. Jednocześnie, wiele osób niechętnych fotowoltaice twierdzi, że własna elektrownia słoneczna to bardzo kosztowny wydatek dla firmy z długim okresem zwrotu z inwestycji. Jak jest w rzeczywistości? Jak wyliczyć opłacalność fotowoltaiki na dachach płaskich?

Optymistyczne trend: rośnie opłacalność fotowoltaiki na dachach płaskich

Zacznijmy od globalnych trendów, które pomogą ustalić nam opłacalność fotowoltaiki na dachach płaskich. Statystyki czarno na białym pokazują, że koszt produkcji 1 MWh z energii słonecznej zmniejszył się z 370 dolarów w 2010 roku do 85 dolarów w 2018 roku. Już na wstępie można więc śmiało obalić argument o kosztownych panelach słonecznych. Takie stwierdzenie było uzasadnione kilkanaście lat temu. Obecnie należy podkreślić coś zupełnie odwrotnego: energia słoneczna staniała i będzie tanieć. Taka prognoza jest w pełni uzasadniona. Wynika ona z bezapelacyjnie rosnącej popularności fotowoltaiki.

Moc elektrowni słonecznych na świecie w samym tylko 2019 roku wzrosła o 98 GW. To dwa razy tyle, jaką mocą wytwórczą dysponuje obecnie polska energetyka. Na linii wznoszącej jest też społeczna akceptacja dla tego odnawialnego źródła: spośród wszystkich OZE, to właśnie elektrownię słoneczną Polacy chcieliby widzieć w swoim sąsiedztwie.

Zyski wychodzą na światło dzienne

Kolejnym mocno przemawiającym do wyobraźni argumentem za instalacją fotowoltaiki na dachu płaskim jest ten, że panele słoneczne pracują na siebie każdego dnia. Przeważająca większość zakładów, magazynów oraz centrów dystrybucyjnych prowadzi swoją działalność za dnia. To wtedy w firmie przebywa najwięcej pracowników, wykonywanych jest najwięcej operacji, zużywane jest najwięcej energii elektrycznej. Mając zamontowane panele słoneczne na wielkopowierzchniowym dachu, można z powodzeniem zapewnić wystarczającą ilość energii dla własnej firmy.

Wyjść na czysto

W dyskusji o rentowności instalacji paneli słonecznych na dachach płaskich bardzo często pomija się strategiczną informację. Wykorzystanie fotowoltaiki pozwala na znaczące ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Ma to kapitalne znaczenie dla dużych zakładów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych na swoich dachach wielkopowierzchniowych, można uzyskać tzw. Zielony Certyfikat OZE, który jest przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii.

A zatem, oprócz oszczędności na rachunkach, dzięki panelom PV można zarabiać, sprzedając tzw. Zielone Certyfikaty z własnej elektrowni słonecznej.

Porównanie na plus

Instalacja fotowoltaiki na dachach płaskich jest zdecydowanie najtańszym sposobem na czerpanie energii słonecznej. W porównaniu z budową własnej elektrowni słonecznej na gruncie, montaż paneli słonecznych wymaga wyraźnie mniejszych inwestycji. Różnica in plus bierze się przede wszystkim z braku kosztów dzierżawy lub kosztów zakupu ziemi. Odczuwalnie mniejsze dla zakładowego budżetu są koszty ochrony oraz ubezpieczenia fotowoltaicznej instalacji na dachu płaskim. Wreszcie – bliskość odbiorników zużywających produkowaną energię, znajdujących się w tym samym budynku, a nie obok, przekłada się na niższe koszty instalacji oraz jej eksploatacji. Zbędne staje się chociażby budowanie linii energetycznej. Minimalizowane są też straty na przesyle energii.

Dotkliwe koszty alternatywne a opłacalność inwestycji fotowoltaicznych na dachach płaskich

W ekonomii istnieje pojęcie kosztów alternatywnych. Oznacza ono wszystkie niewykorzystane biznesowe możliwości, które mogłyby przynieść zysk danej firmie. Rezygnując z takich możliwości, firma naraża się na straty.

Instalacje fotowoltaiczne na dachach płaskich zapewniają stały i gwarantowany dopływ energii elektrycznej z autonomicznego źródła. Tym samym, jeśli w imię bieżących oszczędności ktoś rezygnuje z zamontowania paneli solarnych na swoim wielkopowierzchniowym dachu, naraża się na utratę zysków z nieprzerwanej produkcji, niezagrożonej coraz częstszymi blackoutami.

Zmieniający się klimat, wzrastająca temperatura przekładają się bowiem na dotkliwe ograniczenia w dopływie energii elektrycznej do przemysłu. Polskie elektrownie nie dysponują wystarczającymi systemami chłodzenia, więc w szczególnie gorące dni, fizycznie nie są w stanie wyprodukować pożądanej ilości energii. Odbija się to na największych zakładach przemysłowych, w których zużycie energii jest największe. Sytuację poprawi własne źródło energii, czyli właśnie panele słoneczne na dachu płaskim.

Jak kalkulować koszty instalacji fotowoltaicznej dla dachów płaskich?

Czas na zdefiniowanie czynników, które należy uwzględnić przy ocenie kosztu instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego wielkopowierzchniowego budynku. Aby poznać opłacalność fotowoltaiki na dachach płaskich, trzeba uwzględnić te oto kluczowe czynniki:

 • powierzchnia czynna paneli fotowoltaicznych (w m2)
 • sprawność pojedynczego panelu (wyrażana w %)
 • powierzchnia dachu
 • nachylenie modułów w stosunku do poziomu (w stopniach)
 • roczne zużycie energii elektrycznej z podziałem na zużycie energii w dzień oraz w noc
 • cena zakupu energii elektrycznej
 • zewnętrzne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej
 • koszt wzmocnienia konstrukcji lub instalacja monitoringu typu Inteligentny Dach.

By dowiedzieć się, po jakim okresie nasza fotowoltaika zacznie na siebie pracować, potrzebne będą następujące dane:

 • udział zużycia energii fotowoltaicznej z podziałem na zużycie w dzień oraz w noc
 • roczny wskaźnik wzrostu cen energii elektrycznej
 • cena sprzedaży energii (inna dla mikroinstalacji, małych i dużych instalacji)
 • koszty roczne (m.in. koszt ochrony, koszt ubezpieczenia, koszt serwisu).

Uwzględniając ostatni wzrost cen energii elektrycznej, okres zwrotu dla instalacji o mocy powyżej 50 kW wynosi obecnie ok 5-7 lat. Jeżeli planujecie wyposażyć swój budynek z dachem płaskim i poszukujecie niezależnej kalkulacji opłacalności inwestycji w fotowoltaikę – napiszcie do nas na contact@sense.com.pl.

Przedstawimy Wam pełną kalkulację i odpowiemy na wszystkie Wasze pytania odnośnie fotowoltaicznych instalacji dla dachów wielkopowierzchniowych.

Autor

Artiom Komardin, CSO
inżynier budownictwa z pełnym zakresem uprawnień. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz UJF Grenoble. Ekspert w zakresie budynków wielkopowierzchniowych, autor kilkudziesięciu ekspertyz i opinii konstruktorskich. Współzałożyciel oraz wiceprezes firmy Sense Monitoring sp. z o.o. dostarczającej platformę Inteligentny Dach do zarządzania ryzykami dachów płaskich.