Przygotowania do montażu
Optymalna sytuacja to taka, gdy za montaż elektrowni słonecznej odpowiedzialna będzie firma, która wcześniej przygotowała dla nas jej projekt. W takim wypadku instalatorzy będą znali techniczne uwarunkowania budynku. Będą lepiej przygotowani do montażu niż firma, która dopiero musi wykonać wizję lokalną, aby rozpocząć działania na dachu płaskim.
Jednym z ważniejszych elementów przygotowawczych musi być zweryfikowanie, czy konstrukcja budynku wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci paneli PV oraz balastu. Nie każdy budynek jest przystosowany do takiego ciężaru. Źle dobrany ciężar może w dłuższej perspektywie doprowadzić do kosztownej usterki dachu lub jego awarii.
Finansowanie instalacji fotowoltaicznej
O budżetowaniu i kosztach związanych z elektrownią słoneczną na dachu płaskim pisaliśmy wcześniej. W tym miejscu warto wspomnieć, że regułą przy montażu fotowoltaiki jest system zaliczkowy. Część kwoty – uzgodnionej przez zamawiającego oraz instalatora – płacona jest przed rozpoczęciem montażu. Pozostała suma regulowana jest po zakończeniu prac i ich przyjęciu przez właściciela obiektu.
Bezinwazyjny montaż
Dla właściciela obiektu, najważniejsza informacja wiążąca się z instalacją paneli słonecznych wraz z balastem na dachu płaskim brzmi tak, że jest to działanie bezinwazyjne i nie wymaga zaprzestania prowadzenia codziennych działań. Pracownicy w dniu montażu bez zmian wykonują swoje obowiązki, przyjmowani są klienci, dowożone i wydawane są towary – słowem, w zakładzie, magazynie czy centrum handlowym dzieje się to samo co zawsze. Wszelkie działania instalacyjne prowadzone są na dachu.
Uwaga – należy dopilnować, aby pierwszego uruchomienia elektrowni dokonał instalator z uprawnieniami OZE Urzędu Dozoru Technicznego. To warunek, aby rozpoczęła obowiązywać wieloletnia, zazwyczaj 25-letnia gwarancja.
Zgłoszenie elektrowni słonecznej do zakładu energetycznego
Nim zainstalowana na naszym dachu płaskim elektrownia słoneczna rozpocznie w pełni legalną produkcję energii, konieczne jest zgłoszenie instalacji do właściwego zakładu energetycznego. Konieczne jest w tym celu przygotowanie kompletu dokumentów. Procedura zaczyna się od wypełnienia wniosku dotyczącego przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci dystrybucyjnej. W teczce, która trafi do zakładu, muszą znaleźć się ponadto takie materiały jak:
- karty katalogowe paneli słonecznych, falownika oraz pozostałych fotowoltaicznych akcesoriów wykorzystanych do budy elektrowni;
- certyfikaty CE;
- deklaracje norm przewidziane przez polskie prawo
- schemat instalacji elektrowni słonecznych
Każdy z zakładów energetycznych – na przykład Tauron lub PGE – dysponuje własną, czytelnie rozpisaną procedurą. Należy pamiętać, że inne dokumenty wymagane są przy przyłączaniu mikroinstalacji, a inne przy zgłaszaniu elektrowni słonecznej lub farmy fotowoltaicznej.
Jeszcze inne, ale równie istotne rozróżnienie przy zgłaszaniu elektrowni słonecznej dotyczy tego, czy będzie ona produkować prąd wyłącznie na nasze potrzeby, czy też zamierzamy oddawać nadwyżki do zakładu energetycznego.
Procedura przyłączania jeszcze raz dotyka tematu wielokrotnie poruszanego przez nas w naszym cyklu poświęconym fotowoltaice na dachach płaskich. Jeśli zaprojektowanie i uruchomienie elektrowni słonecznej powierzymy sprawdzonej, doświadczonej firmie, wówczas na pewno otrzymamy fachowe wsparcie w kompletacji wymaganych dokumentów. Im szybciej uporamy się z formalnościami, tym szybciej nasza elektrownia zacznie działać.
Odbiór elektrowni słonecznej
Do sporządzenia protokołu odbioru uprawniony jest operator systemu dystrybucyjnego. Jeśli uzyskamy stosowny dokument, oznaczać to będzie, że dopełniliśmy już niemal wszystkich formalności. Ostatnimi proceduralnymi krokami są już tylko zamontowanie dwukierunkowego licznika, a następnie sporządzenie z zakładem energetycznym umowy o sprzedaż i dystrybucję.
I właśnie w momencie złożenia ostatniego podpisu na wyżej wymienionym dokumencie stajemy się właścicielami elektrowni słonecznej. Jako firma, która z powodzeniem specjalizuje się w rozwiązaniach dla dachów płaskich, możemy zagwarantować, że i w Waszym obiekcie proces instalacji fotowoltaiki zrealizujemy płynnie, bezinwazyjnie i bezproblemowo. Jeśli jesteście zainteresowani wykorzystaniem energii słonecznej na potrzeby swojego zakładu, budynku użyteczności publicznej lub też centrum logistycznego – skontaktujcie się z nami.
Pomożemy również w uniknięciu przykrych i kosztownych sytuacji związanych z awariami dachu. Nasi inżynierowie proponują Wam system monitoringu ugięć dachu Sense S-One. Dzięki niemu strzałki ugięć są na bieżąco śledzone. Gdyby doszło do sytuacji krytycznej, właściciel obiektu zostanie powiadomiony o zdarzeniu zagrażającym bezpieczeństwu dachu.