Jak uniknąć awarii dachu płaskiego z powodu nagłych opadów?

Jak uniknąć awarii dachu płaskiego z powodu nagłych opadów?

Author : Artiom Komardin

Ulewne deszcze to stały element polskiej aury. To również stałe i bardzo poważne zagrożenie dla takich budynków jak hale logistyczne, zakłady produkcyjne, centra handlowe czy obiekty użyteczności publicznej. Pod ciężarem wody może dojść do załamania dachu. Jak uniknąć katastrofy budowlanej?

Czytaj więcej

O tym, że zagrożenie związane z intensywnymi opadami deszczu jest jak najbardziej realne, świadczy czerwcowa awaria dachu w hali produkcyjnej numer 6 znanej firmy Eko-Okna w Kornicach. Nagłe oberwanie chmury i godzinowa suma opadów sięgająca nawet 60 mm doprowadziła do załamania się dachu w kornickiej hali. Jak donoszą pracownicy Eko-Okien, nagle zobaczyli wybrzuszający się dach, po czym uciekli z obiektu. Chwilę później dach runął pod naporem wody, która to zaczęła strumieniami wlewać się do hali. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Kłopotem są za to straty finansowe, które wstępnie oszacowano na 250 000 złotych oraz przymusowy przestój działalności hali.

Jak uniknąć takich wypadków?

PRZYCZYNY OBERWANIA DACHU PŁASKIEGO

Najczęstszym powodem tak poważnych awarii jak załamanie się dachu jest niedrożność wpustów dachowych. Nawet niewielka niedrożność choćby jednego z wpustów może stać się wielkim problemem czy intensywnych lub długotrwałych opadach. Jeśli woda nie jest systematycznie i efektywnie odprowadzana z dachu, gromadzi się na płaskiej powierzchni. Rosnąca ilość wody z minuty na minutę coraz bardziej obciąża konstrukcję budynku.

Niedrożność wpustów jest także powodem powstawania zastoisk wodnych. Po ustaniu opadów, woda utrzymująca się na dachu hali produkcyjnej, magazynu lub centrum handlowego negatywnie wpływa na stan konstrukcji budynku. Nawet jeśli nie dojdzie do fatalnego w skutkach załamania się dachu, konstrukcja może zostać trwale uszkodzona.

ZANIEDBANIA I ICH KONSEKWENCJE

Na właścicieli obiektów wielkopowierzchniowych jest nałożony obowiązek należytego dbania o stan dachu. To przede wszystkim dokonywanie regularnych przeglądów technicznych. Przepisy wymagają (DzU z 2007 r. nr 99, poz. 665), by takie przeglądy odbywały się co pół roku i były przeprowadzane przez uprawnionego konstruktora.

Konsekwencje zaniechania przeglądów dachu płaskiego mogą być trzy. Pierwsza z nich to kara finansowa: jeśli inspektor wykaże braki we wpisach w książce obiektu budowlanego, z pewnością nie tylko zobowiąże właściciela obiektu do nadrobienia zaległości, lecz także nałoży sankcję w postaci wysokiej opłaty. Druga konsekwencja to trudności w wypłacie ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do awarii dachu, lecz ubezpieczyciel wykaże, że budynek nie był eksploatowany we właściwy sposób – będzie miał mocne podstawy, by oddalić roszczenia. Wreszcie, trzecia przyczyna zaniedbań to katastrofa budowlana, grożąca zdrowiem lub życiem pracowników, utratą drogich maszyn i towarów oraz przymusowy przestój prac, generujący poważne koszty.

Dlatego właściciele hal produkcyjnych, centrów logistycznych, budynków użyteczności publicznej oraz innych obiektów wielkopowierzchniowych powinni zrobić wszystko, aby przygotować się na ulewne deszcze.

Pomogą w tym Detektory Spiętrzenia Wody (DSW), autorski system opracowany przez inżynierów Sense Monitoring.

OPADY WRESZCIE POD KONTROLĄ

Główna funkcjonalność DSW sprowadza się do precyzyjnego monitoringu ilości wody na dachu płaskim. System bezbłędnie wykrywa ponadnormatywne poziomy wody, zapewniając wiarygodną wiedzę o drożności wpustów oraz czasie utrzymywania się zastoisk wody w ich okolicach. Dzięki bieżącej weryfikacji ilości wody na dachu, DSW informuje na czas o niebezpieczeństwie zbyt dużej ilości wody zalegającej na dachu. Minimalizowane jest zagrożenie przeciążenia konstrukcji od spiętrzonej wody. Znacząco ograniczone jest też ryzyko przecieków wywołanych przez długotrwałe zastoiska.

Informacje przekazywane przez DSW umożliwiają podejmowanie natychmiastowych reakcji w sytuacjach kryzysowych. Jakiekolwiek przekroczenie bezpiecznych poziomów jest od razu odnotowywane, a taka informacja trafia za pomocą SMS i maila do osób korzystających z mobilnej aplikacji.

Ale Detektory Spiętrzenia Wody sprawdzą się również przy codziennym użytkowaniu budynku.

Korzystając z DSW, zwiększa się trwałość pokrycia i konstrukcji dachu. To dlatego, że stworzone przez Sense Monitoring rozwiązanie pozwala służbom technicznym na kontrolę prawidłowego odwodnienia dachu oraz i drożności wpustów bez konieczności wychodzenia na dach.

Wreszcie, użytkownik DSW nie musi martwić się już o przeglądy techniczne. Dane o wydajności wpustów trafiają do niego automatycznie, co pozwala na uzupełnienie książki obiektu budowlanego. Korzystanie z DSW będzie również dla ubezpieczyciela niepodważalnym dowodem na to, że właściciel hali, zakładu produkcyjnego czy obiektu użyteczności publicznej w pełni zadbał o swój obiekt.

Detektory Spiętrzenia Wody są częścią Platformy Inteligentny Dach, na którą składa się także Monitoring Ugięć Sense S-One. Platforma zyskała uznanie wielu klientów – obecnie chroni ona ponad 900 000 m2 dachów płaskich.

Jeśli i Wam zależy na bezpieczeństwie pracowników i sprzętu, jeśli i Wy chcielibyście zapewnić sobie spokój w trakcie najbardziej nawet niespokojnej ulewy, wybierzcie Detektory Spiętrzenia Wody dla swojego dachu płaskiego. Skontaktujcie się z nami, a odpowiemy na Wasze pytania i umówimy się na wizję lokalną, by opowiedzieć Wam, jak wyglądałaby instalacja DSW w Waszym obiekcie.

Co powinien wiedzieć architekt o monitoringu konstrukcji?

Data publikacji: 2019-11-15

Przy projektowaniu obiektu budowlanego, architekt kieruje się najpierw jego przyszłą funkcją oraz dopasowuje budynek w najbliższe otoczenie. Następnie sięga po takie rozwiązania, aby budynek był nie tylko estetyczny i ergonomiczny ale także bezpieczny w użytkowaniu, ekonomiczny w eksploatacji i niezawodny. Do tego dochodzą obowiązki administracyjno-prawne w postaci surowych i licznych przepisów. Czy wśród nich są zapisy odnośnie stosowania monitoringu konstrukcji?

Premiera nowego produktu DSW

Data publikacji: 2019-10-12

Pod koniec 2019 roku odbyła się premiera nowego produktu od Sense Monitoring do detekcji spiętrzenia wody (DSW).

Odwodnienie dachów płaskich

Data publikacji: 2019-02-15

Budynki wielkopowierzchniowe, których powierzchnia wynosi obecnie w Polsce ok 50 mln m2, mają w większości dachy płaskie. Nachylenie połaci to zazwyczaj zaledwie kilka stopni. O ile ekonomia budowy takich budynków jest uzasadniona, tak już ich utrzymanie wymaga wysokiej kultury technicznej. Specjaliści Sense Monitoring wytłumaczą, jak powinno odwadniać się płaskie dachy.